Sierpień 2017 - I mamy kolejny tydzień wakacji, już sierpniowy, który spędzamy w lesie. Uczestnicząc w zabawach ruchowych, wykonując prace plastyczne czy oglądając filmy edukacyjne przedszkolaki poznawały mieszkańców lasu. Dzieci uczyły się piosenek, wykonywały kolorowanki, brały udział w zabawach dydaktycznych, zadawały zagadki - wszystko związane tematycznie z lasem. Na zakończenie odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z panem ornitologiem, leśnikiem i przyrodnikiem. Opowiedział on dzieciom o swojej pracy i pasji, pokazał ciekawe filmy i zdjęcia. Następny tydzień spędzamy nad jeziorem. Zaczynamy go od propozycji na deszczowy dzień, a mianowicie wizyty w bibliotece. Chcemy zaszczepić u dzieci nawyk sięgania po książkę w czasie wakacji. Kolejne dni to znów zajęcia i zabawy tym razem związane z jeziorem. Ciekawe prace plastyczne (Łódki z nakrętek lub pokrywek, Kolorowa ryba, Kajakarstwo), nauka wierszy i piosenek (Pojedziemy na Mazury, Niech żyją wakacje), zabawy i ćwiczenia (Mazurskie lasy, Wiosłujemy, Podskoki w głębokiej wodzie, Fale na jeziorze). Z nad jeziora udajemy się nad rzekę. Jak w poprzednich tygodniach przedszkolaki zapoznają się poprzez zabawy ruchowe, muzyczne z pojęciem rzeki, z jej mieszkańcami i naturą. Uczą się nowych piosenek, wykonują ciekawe prace plastyczne (Zwinne żabki, Łabędź), biorą udział w zabawie badawczej "Czysta rzeka, brudna rzeka". Zbliżamy się nieuchronnie do końca wakacji, ale pozostał nam jeszcze jeden tydzień i sposób jego spędzenia - to wakacje na zielonej łące. Każdy kolejny dzień, to interesujące zajęcia i zabawy (Zwierzęta na łące, Małe biedroneczki, Była sobie żabka mała, Małe pajączki), tematyczne piosenki (Bal na łące, Była sobie żabka mała), wiersze (Łąka ), bajki (Pszczółka Maja) i wiele innych atrakcji w ciekawy sposób zajmujący czas naszym przedszkolakom.

Lipiec 2017 - Lato! Wakacje! Część dzieci wyjeżdża ale większość zostaje w Przedszkolu. Witamy też dzieci, które dołączyły do nas na ten wakacyjny czas. Nasze Panie postarały się, aby był on równie ciekawy jak poprzednie miesiące. Każdy tydzień przebiegał pod innym hasłem. Pierwszy to "Wakacje w mieście" przygotowany przez panią Martę. Dzieci zapoznały się z historią Ostrowa Wlkp., kolorowały herb miasta, wykonywały znaki drogowe zapoznały się  z bezpieczeństwem na ulicy, obejrzały prezentację multimedialną o zasadach ruchu drogowego. W kolejnych dniach wybraliśmy się do kina na film "Gru, Dru i Minionki" oraz do pobliskiego sklepu na smaczne lody! Dużą atrakcją był przejazd naszą ostrowską Eko-kolejką po ulicach miasta. Drugi tydzień upłynął pod hasłem "Wakacje na wsi". Było dużo zabaw, prac plastycznych, prezentacji multimedialnych (zwierzęta z wiejskiego podwórka, bezpieczeństwo na wsi, maszyny rolnicze), piosenek związanych z tym tematem. Pani Paulina przygotowała dla dzieci degustację produktów mlecznych (sery, mleko, kefir), a w inny dzień przedszkolaki przygotowały pyszny koktajl owocowy. Pogoda pokrzyżowała nam wyjazd na wieś do gospodarstwa rolno-hodowlanego ale przełożyliśmy to na inny termin. Następny tydzień to "Wakacje nad morzem", na które "zabrała" przedszkolaków pani Agnieszka. Zabawy ("Witamy", "Czym pojedziemy na wakacje", "Wesoły pociąg", "Autobus", "Pakujemy plecak", "Pociagi"), piosenki ("Wycieczka", "Morskie przygody", "Wycieczka pociągiem"), słuchanie opowiadań, prace plastyczne, konkursy, zabawa badawcza z bursztynem. To wszystko co wypełniło ten tydzień. Na koniec największa atrakcja czyli wycieczka pociągiem (dla wielu pierwsza w życiu) do Kalisza, a tam obiad i lody na deser. Ostatni tydzień lipca, to "Wakacje w górach" zaplanowane przez naszą drugą panią Agnieszkę. Oczywiście będzie wiele tematycznych zabaw np. "Spacer po górach", "Budowanie tratwy", "Jaskinia", "Kolejka górska", prace plastyczno-techniczne, piosenki góralskie, zabawy ruchowe, sensoryczne. Dzieci poznają też mieszkańców gór, a w zagadkach słuchowych odgłosy wydawane przez różne zwierzęta. Będą też filmy przyrodnicze np. o Tatrach - pięknych polskich górach. Na zakończenie planujemy wycieczkę do "Górecznika", gdzie czeka na dzieci wiele atrakcji.

Lipiec, sierpień 2016 - w okresie wakacyjnym część dzieci korzystała z krótszych lub dłuższych wyjazdów w różne strony Polski i świata. Dla tych, które pozostały akurat w przedszkolu przygotowaliśmy spotkania z bajką i baśnią. Są one jednym z pierwszych doświadczeń literackich dzieci. Budzą ciekawość, rozwijają wyobraźnię, przekazują fundamentalne wartości, uczą czym jest dobro i zło, prowokują do stawiania pytań i szukania odpowiedzi. W symboliczny sposób opowiadają o ludzkim życiu: radościach i smutkach, zwycięstwach i niepowodzeniach, tęsknotach, wyzwaniach, pokusach i niebezpieczeństwach, jakie zsyła los. Zachęcają do tego, by mierzyć się z trudnościami, walczyć o to, co dla nas ważne, i nie tracić nadziei, gdy sukces nie przychodzi od razu. Stanowią nieocenione źródło emocji literackich, tak ważnych w rozwoju młodego słuchacza, a później czytelnika. Dziecko utożsamia się z bohaterem opowieści i towarzysząc mu w jego przygodach, zaczyna lepiej rozumieć własne odczucia, lęki i rozterki. Gdy już zrozumie lepiej samego siebie, stanie się zdolne do rozumienia innych. Aby zrealizować te cele, wybraliśmy na ten wakacyjny czas adaptacje klasycznych baśni i legend Charles'a Perraulta, braci Grimm, Hansa Christiana Andersena czy Józefa Ignacego Kraszewskiego. Z takimi tytułami jak: "Księżniczka na ziarnku grochu", "Nowe szaty Cesarza", "Legenda o bazyliszku", "Kwiat paproci", "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "O rybaku i złotej rybce", "Szewczyk Dratewka", "Paluszek" dzieci zapoznały się słuchając czytanego tekstu przez nauczyciela lub słuchowiska. Po zapoznaniu się układały historyjki obrazkowe, wykonywały prace plastyczne, śpiewały piosenki i w zabawie wcielały się w postacie głównych bohaterów. Wakacje minęły nam bardzo miło i szybko.

Czerwiec 2016 - to bogaty w wydarzenia miesiąc. Pierwsze to oczywiście Dzień Dziecka i wesołe zabawy pt. "Postacie z bajek zapraszają do zabawy" prowadzone przez nasze panie przebrane w kolorowe stroje żyrafy, smoka, pingwina i tygrysa. Świetna zabawa i rywalizacja sportowa były naszym udziałem na corocznych zawodach sportowych "na Stali", w tym roku pod hasłem "Olimpiada w rytmie samby". W ramach "Ostrowskiego Programu Stomatologicznej Profilaktyki Zdrowotnej" w szkoleniach wzięli udział nauczyciele oraz rodzice 5-latków. Dużym wydarzeniem dla dzieci był wspólny wyjazd autokarem do "Wioski Indiańskiej" w Józefowie k/Chocza. Mnóstwo atrakcji, zakupione pamiątki i zdjęcia z Indiańskimi wojownikami na długo zostaną w pamięci. Kolejne zawody sportowe to "Olimpiada dla przedszkolaków" w SP nr 1, na której reprezentowały nas "Starsze Sowy". Mali sportowcy spisali się wspaniale, a Blanka i Mieszko wrócili z cennymi medalami. Czerwiec to czas kończenia roku szkolnego z zajęć dodatkowych. W kolejne dni poszczególne grupy pokazywały przed rodzicami nabyte umiejętności i dziękowały pięknymi kwiatami swoim nauczycielom od j. angielskiego, tańców i szachów. W słoneczny sobotni dzień 18 czerwca dzieci ze żłobka, przedszkola i szkoły oraz  ich rodzice i nauczyciele bawili się na Pikniku Rodzinnym. Można było odpocząć na kocu, spróbować smakołyków z bogato zaopatrzonych koszy piknikowych, pohasać na trampolinie i dmuchanych zamkach lub wziąć udział w zabawach przygotowanych przez panie animatorki. To był udany dzień! W drugiej połowie miesiąca poszczególne grupy przygotowały z okazji Dnia Mamy i Taty przedstawienia teatralne. Młode Sówki - "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", Starsze Sowy - "Bajka z życzeniami", Małe Sówki - "Śpiąca Królewna", Średnie Sowy - "O pszczółce co szczęścia szukała". Rodzice byli zachwyceni grą swoich małych aktorów. Panią dziękujemy za duży wkład pracy w ich przygotowanie. Jeszcze przed tymi przedstawieniami w domu rodziców Marty zakończyliśmy rok szkolny krótkim jej popisem umiejętności nabytych przez cały rok zajęć indywidualnych, także z okazji Dnia Mamy i Taty, przygotowanym razem z panią Iwonką. Dzieciom za cały rok szkolny podziękowaliśmy przedstawieniem "Pipi wędrowniczka" w wykonaniu Teatru "Urwis" z Krakowa. W poniedziałek 27-go czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny i pożegnaliśmy dzieci rozpoczynające od września przygodę ze szkołą. Życzymy im wielu sukcesów!

Maj 2016 - to m.in. Święto Miasta i nasze uczestnictwo w "Majostaszkach". Na scenie popisywały się "Średnie Sowy", tańcząc i śpiewając. W kolejnych dniach dzieci odwiedziły bibliotekę oraz uczestniczyły w koncercie w ostrowskiej Szkole Muzycznej. Bardzo ciekawe było spotkanie z trenerem piłki ręcznej, który zachęcał do treningów. Połowa miesiąca, to huczne, dwudniowe obchody 5-tych urodzin Sowy. Wspaniale przygotowane przez panie i dzieci przedstawienia, liczny udział rodziców i gości, pyszne torty urodzinowe i inne atrakcje, to coś co zapamiętamy na długo. Maj to czas, kiedy rywalizujemy sportowo w Turnieju Osiedlowym organizowanym cyklicznie przez Radę Osiedla Zacharzew. Tegoroczna rywalizacja, ku ogromnej radości dzieci, okazała się zwycięska. Było też w tym miesiącu coś dla naszych pań nauczycielek - warsztaty: Plastyczne inspiracje - cztery pory roku oraz kreatywne prowadzenie grup dziecięcych - dla dzieci, z dziećmi, o dzieciach. Ciekawe warsztaty psychologiczne dla dzieci pt. "Grzeczny przedszkolak" przygotowała pani Claudia.

Kwiecień 2016 - kolejny miesiąc i kolejne konkursy, w których brały udział nasze dzieci. Konkurs Plastyczny "Wiosenne fantazje" z udanym udziałem Blanki oraz konkurs "Mam talent" z pięknym tańcem baletowym Gabrysi, Justynki i Lenki. Z przedstawieniem "Przypowieść o talentach" wystąpił u nas Teatr Eden z Wieliczki. "Żywa" gra aktorów oraz aktywny udział dzieci, bardzo się dzieciom podobał. Pod koniec miesiąca rozpoczęliśmy próby i przygotowania do majowych obchodów 5-lecia Przedszkola i Żłobka. Odwiedził nas też pan fotograf, który zrobił piękne, pamiątkowe zdjęcia wszystkim grupom.

Marzec 2016 - Skrzypaczka pani Brygida Wierzbicka, występująca w Filharmonii Kaliskiej, swoimi zajęciami muzycznymi ze skrzypcami połączonymi z zabawą i humorem, rozpoczęła nam nowy miesiąc. Marzec obfitował w wiele międzyprzedszkolnych konkursów. W OCK-u odbyła się uroczysta gala rozstrzygnięcia konkursu ekologicznego, w którym wzięli udział: Bartek, Franek, Igor, Krzysiu, Leon, Lilka, Maciej, Nikola i Wojtek. W konkursie na "Piosenkę z mojego przedszkola" wystąpiła Gabrysia, Justynka, Lenka oraz Wiktor. Natomiast Lenka wzięła udział w  w I edycji konkursu "Baśnie, bajki i bajeczki". Kolejny raz odwiedziły nas uczennice II Liceum Ogólnokształcącego z nową kolekcją bajek do czytania. Dziękujemy !!! Lilka i Krzysiu wzięli udział w "Bajkowych warsztatach" u Smerfików. Nasza pielęgniarka p. Agata przygotowała kolejne ciekawe zajęcia, tym razem o zasadach zachowania w kontakcie z elektrycznością. Przed świętami Wielkanocnymi zaprosiliśmy dzieci i rodziców do tradycyjnego już wspólnego udziału w naszym przedszkolnym konkursie. W tym roku tematem była "Wielkanocna palemka". Jak zwykle nie zawiedliśmy się, prawie wszyscy wzięli udział, a prace były wspaniałe i bardzo pomysłowe. Gratulujemy !!!

Luty 2016 - nasze Przedszkole odwiedził Teatr "Tomcio" z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. "Bezcenna przyjaźń". Był to teatrzyk lalkowy, który jak zwykle wzbudził wśród dzieci wiele emocji. Przedszkolaki z grupy "Starsze Sowy" miały dużo dobrej zabawy na kolejnym spotkaniu z cyklu "Karnawał z piłką" w Szkole Podstawowej nr 1. W pierwszych dniach miesiąca pozostałe trzy grupy przedszkolne i dzieci żłobkowe miały swój Balik Karnawałowy. Piękne stroje, w jakie przebrały się dzieci i wesołe tańce, sprawiły im dużo radości. Dużą frajdę sprawiła dzieciom wycieczka autokarowa do Wrocławia na "Edukacyjną Wystawę Budowli z Klocków Lego". Wszystkie modele wzbudziły wśród dzieci duży zachwyt, a szczególnie 11 metrowy statek "Titanic" wykonany z 500 tys. klocków. Na konkurs ekologiczny pt. "Moje recyklingowe zwierzątko", dzieci z grupy "Średnie Sowy" z różnych odpadów surowców wtórnych wykonały wspaniałego, zielonego, ziejącego ogniem smoka. Liczymy na nagrodę! Na koniec miesiąca kolejny spektakl teatralny. Oparty na przypowieściach biblijnych, zatytułowany "Jonasz i wielka ryba", a przygotowany przez Teatr Żywego Aktora "Eden" z Wieliczki, bardzo spodobał się dzieciom.

Styczeń 2016 - z początkiem nowego roku przedszkolaki zaprosiły swoich dziadków do wspólnego noworocznego kolędowania z okazji ich święta - "Kolędujmy z Babcią i Dziadkiem". W kolejnych dniach odwiedziliśmy Ostrowskie Centrum Kultury i "Średnie Sowy" i "Starsze Sowy" obejrzały spektakl muzyczny pt. "Śpiąca Królewna". Styczeń to czas Karnawału. "Starsze Sowy " spotkały się ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami z klasy I Szkoły Podstawowej "Mądra Sowa" na Balu Przebierańców. Przedszkolaki przy tej okazji zobaczyły klasę szkolną, gdzie na co dzień uczą się pierwszaki. Druga połowa stycznia to okres ferii zimowych. Część dzieci skorzystała z rodzinnych wyjazdów i wypoczynku.

Grudzień 2015 - miesiąc rozpoczęliśmy spotkaniami ze św. Mikołajem we wszystkich grupach oraz udziałem w rozświetleniu choinki przez Panią Prezydent na ostrowskim rynku. "Starsze Sowy" obejrzały w Ostrowskim Centrum Kultury przedstawienie pt. "Zimowa opowieść o Królowej Śniegu". Spotkaliśmy się też z dziećmi po raz kolejny w ramach Akademii Malucha w Galerii Ostrovia. Hania ze "Średnich Sówek" wraz ze swoją mamą i dziadkiem wzięła udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie pt. "Zimowe śpiewanie, świąteczne kolędowanie". Przygotowaliśmy występ pt. "Bożonarodzeniowa chwila" na Jarmark Bożonarodzeniowy, ale pogoda pokrzyżowała nam plany i występ nie doszedł do skutku. Szkoda :-(. Nawiązaliśmy współpracę z uczennicami z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wlkp., które w ramach przygotowanego przez siebie projektu, czytały naszym dzieciom bajki. Podobne spotkania będą się odbywać w kolejnych miesiącach. W okresie przedświątecznym we wszystkich grupach wiekowych odbywały się świąteczne spotkania pt. "Przy choince", na których dzieci gościły oczywiście swoich rodziców. Była świetna zabawa, a na koniec upominki i słodki poczęstunek. Tuż przed świętami dzieci zjadły wigilijny obiadek, podzieliły się opłatkiem i złożyły sobie życzenia.

Listopad 2015 - na początku miesiąca odbyło się drugie spotkanie naszych Pań z dziećmi w Akademii Malucha w ostrowskiej Galerii. Kolejne wydarzenia to obchody Święta Pluszowego Misia w naszym Przedszkolu oraz udział Zuzi ze "Średnich Sówek" w Międzyprzedszkolnym Konkursie Piosenki Wokalno-Recytatorskiej pt. "O Misiu, dla Misia". Odbyło się też u nas spotkanie dla Rodziców z naszą panią psycholog pt. "Nie w miłości" - jak być asertywnym". Była to prelekcja połączona z dyskusją. Tradycyjne "Andrzejki" zamykały ten miesiąc. Dzieci bardzo dobrze się bawiły podczas lania wosku i innych ciekawych wróżb.

Październik 2015 - po letniej przerwie wznowiliśmy zajęcia z dziećmi w Akademii Malucha w Galerii Ostrovia, które prowadzić będą nasze nauczycielki (p. Iwona, p. Agnieszka) w każdy pierwszy piątek miesiąca. W ramach jesiennych inspiracji zorganizowaliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka. Były występy dzieci, konkursy, tańce z Rodzicami oraz smaczny poczęstunek - pieczony ziemniak z masełkiem czosnkowym i "gziką". Pycha! Dalej był udział w dwóch konkursach: Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym "Jesienne spotkania" pt. "Kapelusz Pani Jesieni" oraz Miejskim Konkursie Ekologicznym pt. "Plastik, papier oraz szkło, segregacja to jest to!". Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Dzieci kwiatami i życzeniami podziękowały wszystkim pracownikom za ich oddaną, trudną pracę. Jak co roku nasze Przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Akademii Aquafresh popularyzującej dbanie o czystość zębów naszych pociech.

Wrzesień 2015 - rozpoczynamy już piaty, jubileuszowy rok pracy naszej placówki. Po obowiązkowych spotkaniach z Rodzicami czas na stałe i systematyczne zajęcia. Poszczególne grupy pracują według programu wychowania w przedszkolu z podręcznikami Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych z serii "Zabawa z uśmiechem" i "Tropiciele". Oprócz zajęć obowiązkowych kontynuujemy zajęcia dodatkowe: język angielski, rytmika, tańce, balet, szachy, basen, zabawy ruchowe z gimnastyką korekcyjną. Natomiast po dwóch latach eksperymenty przyrodnicze zastąpiliśmy spotkaniami z historią. Oprócz tego do dyspozycji Rodziców i dzieci jest psycholog, logopeda i pielęgniarka. Witając Panią Jesień rozpoczęliśmy ciekawy i bogaty w wydarzenia jesienny czas. Wrzesień zakończyliśmy tradycyjnie uczczeniem święta naszych chłopaków.

Lipiec, sierpień 2015 - wakacje rozpoczęliśmy w krainie krasnoludków oglądaniem bajki "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Jej tematyka inspirowała dzieci podczas całego tygodnia w trakcie różnych zabaw i zajęć. Była piosenka "My jesteśmy krasnoludki", wiersz "Krasnoludek", kolorowanka, praca plastyczno-techniczna "Czapeczka krasnoludka". W następnych tygodniach wyruszyliśmy w podróż po krajach Europy. Rozpoczęliśmy ją od Polski, a dalej były: Francja, Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Hiszpania. Poznaliśmy położenie każdego kraju na mapie, jego symbole narodowe (flaga, hymn), charakterystyczne budowle, potrawy, legendy, sztukę. Polska pokazała nam swoją stolicę Warszawę z jej legendą o syrence, Kraków i jego smoka wawelskiego, Zakopane z góralskimi zwyczajami i tańcami, Toruń z pysznymi piernikami. We Francji było oczywiście zwiedzanie wieży Eiffla, poznanie historii dzwonnika z Notre Dame oraz pokaz pociągu TGV oraz paryskiej mody. Nie obyło się bez poznania smakołyków francuskiej kuchni, a na koniec zwiedziliśmy podparyski Euro-Disneyland. Wielka Brytania to kolejny odwiedzany kraj i Londyn jej stolica ze swoimi charakterystycznymi piętrowymi autobusami i wieżą Big Ben, które poznaliśmy wykonując ciekawe kolorowanki. Słuchając interesującego opowiadania odwiedziliśmy Królową zostając u niej na degustacji prawdziwej, angielskiej herbatki. Słuchając legendy o powstaniu Rzymu udaliśmy się do Włoch. Prace plastyczne przybliżyły nam włoską pizzę oraz krzywą wieżę w Pizie, a wykonując maski karnawałowe dotarliśmy do Wenecji. "Pinokio" - bajka o drewnianym, włoskim chłopcu zakończyła naszą wizytę w Italii. Kolejny kraj na naszej trasie to Grecja z pięknymi, starymi zabytkami np. Koloseum (praca plastyczna), tańcami - "Zorba" (nauka tańca). Kolorowaliśmy ilustracje greckich waz, poznaliśmy greckich bogów, a na koniec wykonaliśmy znicze  z ogniem olimpijskim oraz wieńce laurowe dla zwycięzców Olimpiady. Hiszpania, ostatni kraj, który odwiedziliśmy pokazała nam swój taniec "Flamenco" (wyklejanka tancerki i wykonanie wachlarza), walki byków czyli corridę (wyklejanka matadora i wełniany kontur byka), wybitnego artystę Gaudiego (wydzieranka, mozaika "Jaszczurka Gaudiego"). Wakacje kończyliśmy też bajecznie, tym razem na smerfowo. Scenografia wioski Smerfów przyozdobiła nasze Przedszkole. Poznaliśmy wszystkich głównych bohaterów z ich zaletami i wadami, na balu u Gargamela wykonywaliśmy różne smerfowe tańce i piosenki. Były też prace plastyczne: smerfowe puzzle, malowanie Papy Smerfa, smerfne czapki oraz domek Smerfów. Wakacje minęły nam bardzo szybko i przyjemnie.

Czerwiec 2015 - oczywiście Dzień Dziecka. Wszystkie dzieci z Przedszkola wspólnie z tej okazji bawiły się w Figlolandzie. Na drugi dzień Starsze Sowy miały okazję zobaczyć w powstałej w ostrowskiej Galerii "Fabryce czekolady" jak powstaje czekolada, mogły też przyozdobić własną czekoladkę. W połowie miesiąca odwiedził nas Teatr Duet z Krakowa z przedstawieniem "Pomarańczowa pantera". Jak zwykle było dużo radości i emocji. Mieliśmy też ponownie dużo emocji sportowych, ponieważ wzięliśmy udział w Olimpiadzie dla Przedszkolaków zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1. Dzieci ambitnie i godnie nas reprezentowały, czego owocem były zdobyte medale i nagrody. Koniec miesiąca, to zakończenie zajęć z j.angielskiego przez Średnie Sowy i Młode Sówki. Na zajęciach pokazowych dla Rodziców dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Wycieczka całego Przedszkola do Huty koło Odolanowa była nagrodą za cały, pracowity rok szkolny. Dzieci mogły zobaczyć stadninę koni, odbyć podróż wozem konnym, pobawić się na dużym placu zabaw. Nadszedł czas rozstania z naszymi starszakami. Od września czeka na nich szkoła. Wspaniale przygotowanym przedstawieniem oficjalnie pożegnali się z nami, podziękowali wychowawczyni Pani Dobrochnie, innym nauczycielom oraz Rodzicom. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ukończenia Przedszkola, upominki oraz dyplomy ukończenia zajęć z j.angielskiego, religii, szachów. Oprócz radości i uśmiechów były też wzruszenia i niejedna łezka w oku. Spotkanie zakończyliśmy w ogrodzie przy grillu.

Maj 2015 - miesiąc rozpoczęliśmy od udziału w ostrowskich Majostaszkach. Zapraszaliśmy dzieci do zabawy z kolorową chustą. W kolejnej edycji konkursu "Mam talent" reprezentowały nas Gabrysia, Lenka i Nikola w tańcu baletowym do muzyki z "Dziadka do orzechów". "Starsze Sowy" natomiast wzięły udział w koncercie przygotowanym dla przedszkolaków przez Państwową Szkołę Muzyczną. Nasze Panie przygotowały następne spotkanie w Galerii Ostrovia w ramach Akademii Malucha pt. "Wakacje tuż, tuż". W muzeum w ostrowskim Ratuszu została przygotowana wystawa "Chata z I połowy XX wieku". Zwiedziły ją nasze najstarsze dzieci i zobaczyły jak mieszkały ich prababcie. Koniec maja to oczywiście świętowanie z okazji Dnia Mamy oraz Taty. W Żłobku maluchy spotkały się z mamusiami pod hasłem "Zabawy z mamą", a w Przedszkolu dzieci bawiły się z Rodzicami na dwóch "Piknikach Rodzinnych". Wszystkie spotkania były bardzo udane. W maju jeszcze rywalizowaliśmy w różnych konkurencjach sportowych w Spartakiadzie Przedszkolaków, która odbyła się na stadionie Stali pod hasłem "Polskę zwiedzamy - sport uprawiamy". Zdobyte medale i upominki były nagrodą za sportową walkę i przybycie na zawody.

Kwiecień 2015 - w związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi odbył się konkurs przedszkolny na wielkanocnego baranka. Dzieci wspólnie z rodzicami lub dziadkami wykonały dowolną techniką i z dowolnych materiałów przepiękne prace. Wszyscy zostali za to nagrodzeni. W Wielki Czwartek odwiedził nas Zajączek i przyniósł przedszkolakom i dzieciom ze Żłobka świąteczne upominki. Natomiast w Wielki Piątek dzieci ubrały się odświętnie i zjedliśmy świąteczny obiad. Jak w każdy trzeci piątek miesiąca nasze Panie bawiły się z dziećmi w Akademii Malucha w ostrowskiej Galerii. Tym razem pod hasłem "Zwierzęta na wsi". Dzieci robiły z różnych materiałów baranka, z tekturowego talerzyka maskę kozy, było też dużo tańca, zabaw i piosenek oraz ciekawy eksperyment z jajkiem zanurzonym w occie. W sobotę 18-go kwietnia grupa naszych najstarszych przedszkolaków brała aktywny udział w Turnieju Sportowym zorganizowanym przez Radę Osiedla Parcele Zacharzewskie w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 11. Żywiołowy doping Rodziców siedzących na trybunach pomagał dzieciom w wykonywaniu zadań wielu konkurencji i zajęciu drugiego miejsca w zawodach. Były oczywiście medale, dyplomy i słodkie nagrody. W tym miesiącu odbyło się jeszcze ciekawe spotkanie Rodziców i dzieci z dwóch starszych grup przedszkolnych z panią logopedą. Otwarte zajęcia logopedyczne miały na celu przedstawienie sposobów ćwiczeń z dzieckiem. Na zakończenie Rodzice wysłuchali też krótkiej prelekcji na temat "Mowa dziecka a rozpoczęcie nauki w szkole".

Marzec 2015 - miesiąc ten przebiegał nam konkursowo. Dzieci wzięły udział w konkursie pt. "Piosenka z naszego Przedszkola", w III Bratkowych Spotkaniach Parateatralnych prezentując wiersz Juliana Tuwima "Dwa wiatry", a także przedstawiły teatrzyk kukiełkowy z piosenką "Maszeruje Wiosna" w ostrowskiej Galerii w ramach akcji "Przedszkolaki sieją wiosnę". Oczywiście najważniejszym wydarzeniem marca było powitanie Wiosny przez nasze dzieci - topiliśmy Marzannę, spacerując po okolicy z kolorowymi gaikami, wypatrywaliśmy oznak tej pięknej pory roku. Również zajęciami w "Akademii Malucha" w Galerii witaliśmy Panią Wiosnę. Bawiąc się koLorem zielonym, przygotowywaliśmy dla Niej sukienkę, a na zajęciach muzycznych, będąc "kwiatuszkami, owadami" uczestniczyliśmy w "balu na łące". Pod koniec miesiąca odwiedził nas ciekawy gość - podróżnik i sportowiec pan Bogusław, interesująco opowiadając o swoich wyprawach, przygodach i sukcesach, prezentując ciekawe zdjęcia i trofea. Rodzice razem z dziećmi, pracownicy naszego Przedszkola, pani Dyrektor i wiele innych osób wzięło aktywny udział w przedsięwzięciu  charytatywnym na rzecz naszej chorej Martusi - było to taneczne spotkanie z zumbą w hali sportowej przy Gimnazjum nr 4.

Luty 2015 - główne wydarzenie tego miesiąca to Balik Karnawałowy. Dzieci pięknie przebrane przez Rodziców w znane postacie bajkowe bawiły się w sali ruchowej. Brały udział w konkursach i różnych zabawach przygotowanych przez swoje Panie, a największą atrakcją baliku były tysiące baniek mydlanych produkowanych przez wielką, tajemniczą maszynę. W kolejnych dniach Starsze Sowy uczestniczyły w "Karnawale z piłką" - zawodach sportowych zorganizowanych dla przedszkolaków przez Szkołę Podstawową nr 1. Uczestniczyli w nich razem z dziećmi znani sportowcy ostrowscy - koszykarze, piłkarze, siatkarze. Tradycyjnie jak co miesiąc nasze Panie przygotowały też zajęcia w Galerii Ostrovia pt. "Na smerfowej polanie". Na zajęciach dominował oczywiście kolor niebieski. Dzieci z pomalowanymi buźkami wykonywały czapki dla Smerfów, mieszały magiczny płyn na Gargamela oraz tańczyły w rytm muzyki i grały na instrumentach na smerfowej polanie.

Styczeń 2015 - rok rozpoczęliśmy od przygotowań i prób na Dzień Babci i Dziadka. W trzecim tygodniu miesiąca odbyły się we wszystkich 5 grupach przedszkolnych i żłobkowych spotkania z naszymi kochanymi babciami i dziadkami. Były występy i wspólny poczęstunek. Dzieci wspięły się na wyżyny swoich umiejętności, a wzruszeniom nie było końca. Niejedna babcia łezkę uroniła (dziadkowie także). Odbyło się też w tym miesiącu kolejne spotkanie w Galerii Ostrovia w ramach Akademii Malucha, które przygotowały i prowadziły nasze Panie, tym razem pt. "Zima, zima". Uczestniczyły w nim również nasze dzieci, które na końcu stycznia bawiły się na przygotowanym także przez nas Karnawałowym Baliku Przebierańców. W styczniu gościliśmy jeszcze w naszych progach Teatr Lalek "Pinokio" z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. "O Janku i złej czarownicy". Dzieci jak zwykle obejrzały je z dużymi emocjami tym bardziej, że osobiście mogły wziąć udział w części spektaklu.

Grudzień 2014 - ostatni miesiąc w roku rozpoczęliśmy oczywiście od wizyty św. Mikołaja. Przyniósł on naszym maluchom i przedszkolakom upominki oraz wiele emocji i radości. Jak zwykle dzieci odwdzięczyły się specjalnymi wierszykami i piosenkami. W kolejnych dniach przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniach w Ostrowskim Centrum Kultury pt. "Mikołajowe Gwiazdki Szczęścia" oraz w rozświetleniu choinki na naszym rynku. Jakub i Hubert wraz ze swoją babcią Różą wzięli udział w VII Międzyprzedszkolnym Konkursie Piosenki pod hasłem "Zimowe śpiewanie, świąteczne kolędowanie", "Przedszkolaki z Dziadkami kolędują, na święta radość w sercach znajdują". Bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia we wszystkich pięciu grupach odbywały się spotkania dzieci z rodzicami pod hasłem "Maleńka Miłość budzi się w nas". Dzieci ze swoimi paniami przygotowały wspaniałe przedstawienia, wszyscy zostali obdarowani prezentami i piernikowymi słodkościami. W Wigilię uczestniczyliśmy w uroczystym, świątecznym obiedzie. Były oczywiście życzenia i dzielenie się opłatkiem. Miesiąc i stary rok zakończyliśmy "małym Sylwestrem" czyli tańcem, zabawą, muzyką i kolorowymi serpentynami i konfeti. Dosiego Roku!!!

Listopad 2014 - miesiąc rozpoczęliśmy udziałem w konkursach międzyprzedszkolnych. Olga i Patryk uczestniczyli w konkursie recytatorskim pod hasłem "... i to jest Polska właśnie". Natomiast w konkursie muzycznym, w Przedszkolnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Małe Orły 2014" wystąpiła Nikola. Z kolei Maja zaprezentowała strój Pani Jesieni na pokazie z cyklu Jesienne Spotkania pt. "Pani Jesień". Odbyły się dwie wycieczki. Młodsze grupy - Małe Sówki i Młode Sówki - udały się na dobrą zabawę do Figlolandu. Średnie Sowy i Starsze Sowy pojechały do Fabryki Bombek w Koźminie zobaczyć w jaki sposób się je produkuje. Dzieci przywiozły ze sobą kolorowe bombki z imionami na prezenty dla dziadków. 20 listopada odbyła się w naszym Przedszkolu prelekcja dla Rodziców zatytułowana "Stymulowanie rozwoju dzieci przedszkolnych z pokazem pomocy edukacyjnych". Spotkanie prowadziła pani pedagog z PPP Marta Rowińska-Pietrakowska. W piątek 21 listopada panie z naszego Przedszkola prowadziły trzecie już spotkanie w Galerii Ostrovia z cyklu Akademia Malucha. W tym miesiącu zajęcia z dziećmi przebiegały pod hasłem "W świecie warzyw". Kolejne już 19 grudnia. Zapraszamy. Koniec miesiąca to już tradycyjnie dwa święta. Najpierw Dzień Pluszowego Misia i spotkanie z przeróżnymi, ulubionymi pluszakami przyniesionymi przez dzieci oraz różne związane z tym świętem zajęcia plastyczne, zabawy, tańce. Na koniec oczywiście Andrzejki z obowiązkowym laniem wosku oraz innymi wróżbami i zabawami.

Październik 2014 - na początku miesiąca jedna z naszych sal zamieniła się w salon fryzjerski. Mama Basi, która jest fryzjerką, opowiedziała dzieciom o swojej pracy i wraz z dwoma paniami uczesały wszystkie dziewczynki i chłopców we wspaniałe i wymyślne fryzury. Kolejnym z wydarzeń były obchody Święta Edukacji Narodowej. Były wiersze, piosenki, tańce w wykonaniu dzieci, kwiaty i życzenia dla wszystkich naszych pracowników. W podziękowaniu za to, do Przedszkola przyjechał Teatr "Pinokio" z Nowego Sącza z przedstawieniem o kłamliwej kozie. Nadszedł też czas na pierwsze w tym roku szkolnym występy przed rodzicami. Żłobkowe Sóweczki ze swoimi paniami przygotowały "Jesienne zabawy", gdzie oprócz kilku piosenek z pokazywaniem, dzieci wraz z rodzicami wykonały pracę plastyczną - puzzle owocowe. Był także owocowy poczęstunek. Dwie najstarsze grupy zainscenizowały Dożynki Przedszkolne. Spotkanie odbyło się "na ludowo" z tradycyjnymi przyśpiewkami i tańcami oraz smacznym poczęstunkiem, z dożynkowym bochnem chleba z tegorocznych zbiorów, drożdżowym plackiem, smalcem ze skwarkami i kiszonym ogórkiem. Natomiast dwie najmłodsze grupy zaprosiły rodziców na spotkania pt. "Jesienny czas". Na pięknie przystrojonej sali zaprezentowały program artystyczny nawiązujący do jesiennych zbiorów warzyw. Z rodzicami wykonały warzywne kukiełki, a na zakończenie był puszysty drożdżowy placek, soczki dla dzieci i kawka dla rodziców.

Wrzesień 2014 - rozpoczął się nowy rok szkolny. Za nami spotkania organizacyjne z rodzicami. Oprócz zajęć obowiązkowych objętych podstawą programową, mamy już ustalony plan zajęć dodatkowych. Należą do nich: zabawy z językiem angielskim, rytmika, praca z materiałem Montessori, nasze małe odkrycia czyli eksperymenty, zajęcia z tańca i baletu, zabawy ruchowe z gimnastyką korekcyjną, zajęcia na basenie, szachy oraz spotkania z logopedą i naszą panią pielęgniarką. Grupa Starszych Sów zaczęła przygotowywać "Ekosmoka-strażnika czystego powietrza" na konkurs ekologiczny pt. "Ekowędrowanie-środowiska uzdrawianie". Natomiast wszystkie Sowy z naszego Przedszkola wzięły udział w ogólnopolskiej akcji w ramach Akademii Aquafresh o profilaktyce higieny jamy ustnej. Odbyły się zajęcia edukacyjne z dziećmi, mające na celu wytworzenie w nich nawyku regularnego mycia zębów. Kontrolujemy mycie ząbków w przedszkolu i domu, wzięliśmy udział w biciu rekordu Guinnessa  w największej liczbie osób myjących w tym samym czasie zęby. Gościliśmy też panią stomatolog, mamę jednego z naszych podopiecznych. 23 września uroczyście witaliśmy Panią Jesień, dla której wykonaliśmy piękną suknię z kolorowych liści. Miesiąc zakończyliśmy życzeniami i niespodziankami dla wszystkich naszych chłopców z okazji ich święta.

Lipiec, sierpień 2014- to czas wakacji. Część dzieci wyjechała w ciekawe miejsca w kraju i za granicą, a na tych co pozostali czekały ciekawe zajęcia. Nasze Panie przygotowały tematyczne tygodnie - były śpiewy, tańce, wierszyki, zajęcia plastyczne, zabawy oraz filmy i bajki. Przez pierwsze dwa tygodnie zwiedzaliśmy świat, zwłaszcza "Afrykę dziką, dawno odkrytą". Słuchając afrykańskich rytmów wykonaliśmy m.in. palmy z kolorowego papieru, opaski na głowę z wizerunkami dzikich zwierząt, odwiedziliśmy dziką plażę. Temat kolejnego tygodnia to "Morskie przygody i podróże". Tym razem poznawaliśmy zwierzęta morskie. Z balonika i bibuły zrobiliśmy ośmiornicę, a w głębinie oceanu spotkaliśmy konika morskiego - wykonaliśmy go z papierowego talerzyka i ozdobiliśmy cekinami i brokatem. Słuchaliśmy szumu morza ukrytego w muszli przy wierszu Doroty Gellner pt. "Szum". Na piasku z masy solnej pozostawiliśmy ślady naszych stóp. Podczas morskich podróży spotkaliśmy piratów. To był temat wiodący w następnym tygodniu wakacji. Zrobiliśmy sobie pirackie kapelusze, na maszty wciągnęliśmy pirackie flagi i przy piosence "Wakacji czas" nauczyliśmy się tańca "Piraci". Na spacerze z tajemniczą mapą szukaliśmy ukrytego pirackiego skarbu. Kolejny temat wakacyjny to "Indianie" - ich stroje, tańce i zwyczaje. Malowaliśmy indiańskie wigwamy, zrobiliśmy opaski z kolorowymi piórami, a z masy solnej barwne amulety na szczęście. Bardzo cieszyły nas tańce indiańskie. Po tych podróżach następny tydzień spędziliśmy na naszej polskiej, pachnącej kwiatami łące. Razem z jej mieszkańcami, po prezentacji multimedialnej, tańczyliśmy walca do piosenki "Bal na łące". Z kolorowego papieru wykonaliśmy biedronkę oraz kukiełkę pszczółki. Nad naszą łąką pojawiła się kolorowa tęcza, która była inspiracją do kolejnego tematu "Tęczowe smaki lubią wszystkie dzieciaki". Przy piosence "Witaminki, witaminki" rozmawialiśmy o owocach i warzywach, zrobiliśmy papierowe "owocowe lody" z użyciem cukru i farby.  Najciekawsze były smakowe zagadki "Czy to owoc, czy warzywo?". Czarodziejskie sztuczki, dziwne eksperymenty dominowały w kolejnym tygodniu wakacji. Dzieci z zaciekawieniem patrzyły jak kolorowe papierki same przyklejają się do balonika, jak włosy na głowie podnoszą się do góry, jakim cudem woda nie wylewa się z odwróconej szklanki, jak puszka coca coli pod wpływem mentosa zamienia się w aktywny wulkan. Ostatni wakacyjny tydzień był bardzo taneczny. Gościliśmy z pokazem i warsztatami Szkołę Tańca "True School", która zaproponowała taniec hip hopowy dla dzieci. Bawiliśmy się też do wiersza "Dziki Taniec", oglądaliśmy bajkę ze świnką Peppa tańczącą balet, a z kolorowych papierowych kółek wykonaliśmy sukienkę tancerce tańca flamenco. Na koniec powtórzyliśmy wszystkie tańce, które poznaliśmy podczas wakacji. Wakacyjny czas minął nam szybko, miło i przyjemnie.

Czerwiec 2014 - rozpoczynamy oczywiście Dniem Dziecka. Z tej okazji odwiedziła nas Pani Eugenia Zawidzka, poetka pisząca dla dzieci. Pani Eugenia czytała nam swoje wiersze i opowiadania oraz ciekawie mówiła o sobie i swojej pracy. Oprócz tego w Przedszkolu i Żłobku toczyły się wesołe zabawy i było wiele niespodzianek. W kolejnych dniach odwiedziliśmy Państwową Szkołę Muzyczną, gdzie dzieci wzięły udział w koncercie specjalnie przygotowanym dla przedszkolaków. Czerwiec to też miesiąc wycieczek. Młodsze dzieci pojechały do Karski zobaczyć wiejskie gospodarstwo, babci swojej koleżanki Lenki. Zobaczyły tam m.in. krowę, świnkę z małymi prosiętami, kozę, czarną owieczkę, koguta, kury i kurczęta. Druga część wycieczki to przejazd Eko-kolejką po Piaskach i powrót nią przez miasto do Przedszkola. Starsza grupa wybrała się razem z rodzicami na wycieczkę do Arboretum Leśnego w Stradomii Dolnej. Jest to piękne miejsce położone wśród lasów, gdzie można było podziwiać wiele okazów wspaniałych roślin, krzewów i kwiatów. W leśnym wigwamie po długim spacerze wszyscy zmęczeni i głodni, ze smakiem pałaszowali przygotowane na grillu kiełbaski, kaszankę oraz owoce i słodycze. Wiele osób przywiozło ze sobą na pamiątkę zakupione tam roślinki. Miesiąc zakończyliśmy długo oczekiwanym Piknikiem Rodzinnym. Były występy dzieci (tańce, piosenki, wiersze), życzenia i upominki dla Tatusiów z okazji ich święta, różne konkurencje sprawnościowe oraz dużo wesołej zabawy na dmuchanych zamkach i trampolinie. Nie zabrakło też smacznego placka drożdżowego i marchewkowego, a dla spragnionych soczków, wody, kawy i herbaty. Do zobaczenia za rok !!!

Maj 2014 - na początku miesiąca gościliśmy teatr kaliski z przedstawieniem "Złoty Promyczek". Spektakl przybliżał dzieciom zjawisko miłości i przyjaźni. Nasza podopieczna Klaudia wzięła udział w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pod hasłem "Wiosenny zwierzaczek-cudaczek". W połowie miesiąca odwiedziła nas pani Marika ze swoim pieskiem. Wraz z SiSi spryciarką dzieci brały udział w grach i zabawach usprawniających spostrzegawczość, koncentrację oraz percepcję wzrokową. Maj to czas składania życzeń z okazji Dnia Mamy. We wszystkich pięciu grupach odbyły się spotkania pt. "Pobaw się ze mną Mamo". Wszyscy wspólnie się bawili przy muzyce, razem wzięli udział w warsztatach plastycznych, a później w poczęstunku. Na końcu miesiąca czekała nas jeszcze Spartakiada Sportowa na Stadionie Stali. Nasze dzieci wzięły tam udział w licznych konkurencjach i zmęczeni ale zadowoleni i z wieloma medalami wrócili do Przedszkola.

Kwiecień 2014 - dzieci z grupy "Starsze Sowy" rozpoczęły miesiąc od udziału w Turnieju Sportowym między przedszkolami zorganizowanym przez Radę Osiedla Parcele Zacharzewskie w Gimnazjum nr 4. Ta sama grupa w kolejnym tygodniu zaprosiła najpierw dzieci z młodszych grup, a później rodziców na przygotowane razem ze swoją wychowawczynią p. Joanną przedstawienie teatralne pt. "Jaś i Małgosia". Duży wkład pracy i zaangażowanie zaowocowały sukcesem, dlatego na kolejny spektakl zaprosiliśmy do nas dzieci z Przedszkola nr 8. W okresie przedświątecznym odbył się w Ostrowie Wlkp. tradycyjny już Jarmark Wielkanocny, w którym dzieci z naszego Przedszkola wzięły aktywny udział, roznosząc w pięknych strojach życzenia świąteczne mieszkańcom naszego miasta. Tradycyjnie też dużo się działo u nas w okresie przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Dzieci malowały, wyklejały, wycinały ... kurki, kurczątka, zajączki, baranki, pisanki. Został ogłoszony konkurs na Zająca Wielkanocnego wykonanego dowolną techniką przez dzieci wraz z rodzicami. Wpłynęło dużo ciekawych, pomysłowych i oryginalnych prac. W Wielki Czwartek dzieci miały sporo uciechy podczas poszukiwań upominków pozostawionych w naszym ogrodzie przez Zajączka. Maja, Nikola i Mateusz wzięli udział w konkursie plastycznym związanym z osobą Papieża Jana Pawła II z okazji jego kanonizacji, zorganizowanym przez Zespół Szkół Sióstr Salezjanek. Kwiecień zamykamy zorganizowaną dla rodziców "Pogadanką logopedyczną z pokazem ćwiczeń artykulacyjnych" poprowadzoną przez panią Martę Rowińską-Pietrakowską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Marzec 2014 - spragnieni wiosny w przyrodzie miesiąc ten rozpoczęliśmy od sadzenia w doniczkach cebulek kwiatowych, siania rzeżuchy, nasion zbóż oraz cebulki na szczypiorek. Wcześniej  dzieci wszystkie te rzeczy oraz ziemię kupiły odwiedzając kwiaciarnię i sklep Bricomarche. Nasze przedszkole odwiedziła pani z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i przeprowadziła  w grupie Starszych Sów badanie słuchu za pomocą specjalnego urządzenia - Platformy Badań Zmysłów. W kolejnych dniach w trzech grupach wiekowych odbyły się zajęcia otwarte z języka angielskiego, na które zaprosiliśmy naszych rodziców. W Ostrowskim Centrum Kultury odbył się konkurs wokalny pt. "Piosenka z mojego przedszkola", w którym udział wzięły nasze dzieci: Olga, Nikola, Miłosz, Karol i Jakub. Wszyscy otrzymali wspaniałe nagrody i pamiątkowe dyplomy. 21 marca "Witaliśmy wiosnę wesoło i radośnie". Wszyscy łącznie z naszymi Paniami ubraliśmy się na zielono, wspólnie wykonaliśmy Marzannę - znak Zimy - przemaszerowaliśmy z nią ulicami, aby w naszym ogrodzie symbolicznie ją utopić czyli przegonić i pożegnać do następnego roku. W tym też dniu dzieci wykonały kukiełki Pani Wiosny, które zabrały ze sobą do domu.

Luty 2014 - rozpoczęły się ferie zimowe. Zaplanowaliśmy na ten czas wyjścia dzieci do Figlolandu na szaleństwa w basenach z kulkami oraz na zjeżdżalniach. W naszej sali ruchowej przez kilka dni mieliśmy nadmuchany duży, kolorowy zamek, na którym można było poskakać i bawić się do woli. Po feriach przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do salonu fryzjerskiego zobaczyć jak wygląda tam praca. Odwiedziły też market spożywczy w ramach omawiania tematu "Zakupy w sklepie". Na 19 lutego przygotowaliśmy prelekcję dla rodziców na temat "Gotowość szkolna z uwzględnieniem wsparcia dziecka w rozwoju emocjonalno-społecznym przez wszystkie lata pobytu w przedszkolu" wygłoszoną przez panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Pod koniec miesiąca odbyło się spotkanie dzieci z instruktorami z Centrum Popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Wrocławia. Przedszkolaki wzięły udział w akcji "Zdrowy, bezpieczny przedszkolak. Stop wypadkom."

Styczeń 2014 - to miesiąc podsumowań naszej pracy w pierwszym półroczu. Panie wychowawczynie przygotowały arkusze obserwacji dziecka i odbywały się spotkania i konsultacje z rodzicami. Przygotowaliśmy też przedstawienia na spotkania z naszymi kochanymi babciami i dziadkami z okazji ich święta. Goście dopisali swoją obecnością, a dzieci popisały się przed nimi swoimi umiejętnościami. Były wzruszenia i łzy oraz dużo uśmiechu. Po raz kolejny odwiedzili nas aktorzy z przedstawieniem pt. "Zimowa opowieść". Koniec miesiąca to tradycyjne baliki karnawałowe przebierańców. Rodzice i dzieci znów zaskoczyli nas swoimi pomysłami na piękne i atrakcyjne stroje. Zabawy i radości nie było końca.

Grudzień 2013- na początku miesiąca z okazji barbórkowego święta gościliśmy w przedszkolu górnika w swym galowym stroju. Opowiedział dzieciom o swojej pracy, przyniósł upominki. Kolejny gość w tym miesiącu to oczywiście Święty Mikołaj. Przybył do nas z wielkim workiem prezentów i obdarował nimi wszystkie grupy i dzieci, które zrobiły Św. Mikołajowi niespodziankę uwzględniając w swoim stroju kolor czerwony. W Młodzieżowym Domu Kultury odbył się konkurs "Zimowe śpiewanie, świąteczne kolędowanie". Nikola razem ze swoją mamą Iloną wzięła w nim udział śpiewając pastorałkę o "Bosym Pastuszku". Kolejne wydarzenia to oczywiście bożonarodzeniowe jasełka przygotowane przez wszystkie grupy dzieci dla swych rodziców. Były kolędy, pastorałki, wierszyki, tańce i wiele radości z otrzymanych prezentów od Świętego Mikołaja. Dzień przed świętami dzieci zjadły uroczysty wigilijny obiad, dzieląc się opłatkiem i składając  sobie świąteczne życzenia.

Listopad 2013- listopadowe dni rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy na cmentarzu na grobach żołnierzy. Z początkiem miesiąca nasze Przedszkole i Żłobek przystąpiło do akcji "Kochasz dzieci, nie pal śmieci". Listopad,to chłodniejsze dni i jesienna szaruga. Z tego też powodu pani Agata, nasza pielęgniarka, przeprowadziła z dziećmi zajęcia pt. "Ubieramy się zgodnie z porą roku". W połowie miesiąca dzieci spotkały się z Jakubem, dla którego wszyscy zbierają plastikowe nakrętki, za sprzedaż których będzie można zakupić wózek oraz przeprowadzić rehabilitację chłopca. W kolejnych dniach nasze dzieci wzięły udział w spotkaniu w Ostrowskim Centrum Kultury z okazji wręczenia nagród za udział w konkursie ekologicznym "Czyste powietrze wokół nas" oraz w konkursie recytatorskim (Nikola i Miłosz)  w Przedszkolu im. Misia Uszatka pt. "Świat dorosłych w oczach dziecka". Przedszkole i Żłobek przystąpiło również do III edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej "Akademia Aquafresh". W jej ramach przez dwa tygodnie odbywały się zajęcia edukacyjne, teatrzyki, dzieci oglądały różne materiały multimedialne, uczyły się piosenek, a nasze panie we współpracy z rodzicami kontrolowały prawidłowe mycie ząbków w przedszkolu i domu. 25 listopada świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci m.in. wykonywały prace plastyczne ukazujące swego ulubionego pluszaka różnymi technikami i materiałami, a praca Maji została wysłana na konkurs do Mysłowic. Miesiąc zakończyliśmy teatrzykiem w wykonaniu kaliskich aktorów pt. "Tomcio Paluszek" oraz tradycyjnymi wróżbami andrzejkowymi.

Październik 2013- Miesiąc rozpoczęliśmy wizytami w gabinecie stomatologicznym. Dzieci z grup przedszkolnych pojechały tam zobaczyć jak wygląda taki gabinet, dowiedzieć się na czym polega praca dentysty oraz poddać się przeglądowi swoich ząbków. Wszyscy, którzy dzielnie usiedli na fotelu otrzymali dyplomy za odwagę, a miła pani doktor, która nas przyjęła, pamiątkowe świeczki-sówki. Pamiętaliśmy też o Dniu Poczty. Z tej okazji odwiedziliśmy Urząd Pocztowy, wysłaliśmy do Rodziców nasze rysunki zapakowane w koperty, a w Przedszkolu gościliśmy pana listonosza, który opowiedział nam o swej pracy. W połowie miesiąca świętowaliśmy tradycyjnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Były występy dzieci z wszystkich grup wiekowych, mnóstwo życzeń, kwiatów i upominków. DZIĘKUJEMY !!! W ostatnim tygodniu miesiąca przyszła do nas razem ze swym pieskiem Sisi pani psycholog. Odbyły się zajęcia z dogoterapii pt. "Kształtowanie orientacji przestrzennej". Miesiąc kończymy zajęciami otwartymi dla Rodziców, na które zapraszają dzieci z każdej grupy. Będą wspólne zabawy taneczno-ruchowe i praca plastyczna rodzica i dziecka.

Wrzesień 2013 - Rozpoczynamy nowy rok przedszkolny. Odbyły się zebrania z rodzicami na temat organizacji pracy w tym roku oraz spotkanie z panem Prezydentem na temat profilaktycznych badań układu moczowego dzieci 4-letnich. Mamy już kolorowe książeczki, karty pracy i wyprawki z naklejkami. Czekają nas też interesujące zajęcia. Oprócz podstawy programowej w naszym przedszkolu odbywać się będą zajęcia dodatkowe: zabawy z językiem angielskim, rytmika, praca z materiałem Montessori, zabawy i eksperymenty przyrodnicze, tańce, szachy, zajęcia na pływalni. Będą zajęcia z naszą panią psycholog, logopedą oraz pielęgniarką. Pani psycholog często zabiera ze sobą pieska, gdyż zajmuje się też dogoterapią. Zapowiada się bardzo ciekawie i interesująco. W tym miesiącu wzięliśmy udział w obchodach Dnia Ziemi i Sprzątaniu Świata próbując posprzątać naszą najbliższą okolicę.

Lipiec, sierpień 2013 - Rozpoczęliśmy okres wakacyjny. Piękna pogoda sprzyja dłuższym spacerom. Częściej odwiedzamy naszą ulubioną polankę przy Straży Pożarnej, wesoło się tam bawiąc i podglądając strażaków podczas ich ćwiczeń. Odwiedziliśmy też "Figloland", aby poskakać na dmuchanym zamku i "pływać" wśród kolorowych piłeczek. Dużo czasu spędzamy też w naszym ogrodzie, w upalne dni chłodzimy się kąpiąc w basenikach. W salach oprócz zabawy, część czasu poświęcamy na czytanie i słuchanie bajek i baśni, wykonujemy różne prace poznając nowe techniki plastyczne (np. frottagu, z wykorzystaniem folii bąbelkowej, gąbki, drutu itp.). Wesoło bawimy się też przy muzyce. Pewnego dnia wybraliśmy się do kwiaciarni "Holandia" zobaczyć co się tam sprzedaje i jak robi się piękne bukiety kwiatowe. Obejrzeliśmy też pokaz slajdów z kwiatami jakie hoduje się w Holandii. Każde dziecko mogło później kupić sobie po jednym wybranym kwiatku, które przynieśliśmy do przedszkola. Widzieliśmy też różne ciekawe ozdoby gliniane, a na pamiątkę dostaliśmy piękną, dużą sowę.

Czerwiec 2013 - Tradycyjny Dzień Dziecka obchodziliśmy pod nazwą "Podróż do krainy bajek". Od samego rana dzieci w przedszkolu i żłobku były witane przez panie przebrane w stroje znanych postaci bajkowych. Dzieci brały udział w zabawach, konkursach związanych ze znajomością bajek. Mogły też udać się w podróż bajkowym pociągiem. 10 czerwca odwiedziła nas pani ratownik medyczny i zaprezentowała dzieciom podstawy udzielania pierwszej pomocy. Dzieci chętnie bandażowały się nawzajem oraz oklejały plastrami. Tydzień później kolejny raz gościliśmy aktorów z Kalisza, tym razem z "Baśnią o złotej kaczce". Jak zwykle oglądaniu przedstawienia towarzyszyły ogromne emocje dzieci. Dzień po Dniu Ojca odbył się wreszcie nasz Piknik Rodzinny. Na początku wszystkie grupy zaprezentowały się rodzicom, wykonując wiele różnych piosenek dla mamuś i tatusiów, były też tańce, serdeczne życzenia i gromkie "sto lat". Dalej była wspaniała zabawa na naszym ogrodzie. Dzieci mogły się wyhasać na trampolinie lub dmuchanym zamku ze zjeżdżalnią. Razem z rodzicami brali udział w przeciąganiu liny, rzutach piłeczkami umoczonymi w kolorowych farbach do tarczy, rysowaniu karykatur całej rodzinki, tańcach z balonem. W trakcie pikniku można było też poczęstować się pysznym plackiem drożdżowym, napić się kawy, soczków owocowych. Do tańca przygrywał też zespół muzyczny, wykonując znane przeboje. W ostatnim tygodniu miesiąca dzieci przedszkolne pojechały na wycieczkę autokarem do Chynowej zobaczyć gospodarstwo wiejskie, a w nim: kury, kaczki, indyki, perliczki, króliki, cielaczka. Miały też możliwość przejechania się bryczką, zapoznania się z koniem "Malinką", zobaczenia bocianiego gniazda z młodymi bocianami. Na koniec były jeszcze różne zabawy przy ognisku. Kolejnego dnia dzieci żłobkowe wybrały się do "Figlolandu". Wesołej zabawy wśród kolorowych piłeczek, na zjeżdżalniach nie było końca.

Maj 2013 - Pierwsza połowa miesiąca, oprócz stałych zajęć, upłynęła nam na przygotowaniach do Pikniku Rodzinnego z okazji Dnia Mamy i Taty. Niestety niesprzyjająca pogoda pokrzyżowała nam plany i piknik został przełożony na kolejny miesiąc. Inną atrakcją w tym miesiącu były odwiedziny naszych starszych dzieci w Państwowej Szkole Muzycznej na koncercie specjalnie przygotowanym przez najmłodszych uczniów dla ostrowskich przedszkolaków. Również przedszkolaki miały okazję obejrzeć w Ostrowskim Centrum Kultury, wykonany przez teatr z Krakowa, spektakl pt. "Wilk i Zając. Noc w muzeum".

Kwiecień 2013 - Miesiąc rozpoczął się badaniem ryzyka dysleksji u naszych pięciolatków. Badanie to przeprowadziła pani Wioleta Perużyńska, nasza opiekunka  z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Następnie w dwóch grupach wiekowych odbyły się pokazowe zajęcia z języka angielskiego otwarte dla rodziców. Obchodziliśmy też Światowy Dzień Książki, w którym dzieci przyniosły z domu swoje ulubione książeczki. Czytaliśmy je, oglądaliśmy obrazki i w zabawie wcielaliśmy się w postacie głównych bohaterów. Starsze dzieci własnoręcznie wykonały zakładki do książek. Pod koniec miesiąca odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury konkurs "Mam talent", w którym wziął udział Kuba i Miłosz. Duet ten przedstawił układ sportowy na pięknym podkładzie muzycznym. Odbyły się jeszcze w naszym Przedszkolu zajęcia teatralne pt. Teatr lalek "od kuchni", które poprowadzili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie -Wydziału lalkarskiego we Wrocławiu, prezentując swoje umiejętności oraz rekwizyty -lalki, pacynki, kukiełki.

Marzec 2013 - Z okazji 8 marca odwiedził nas teatr z Krakowa z przedstawieniem "Koziołek Pacanołek". Kilka dni później nasze dzieci wraz z rodzicami wzięli udział w II Bratkowych Spotkaniach Parateatralnych "Teatrzyki Dużych i Małych" z inscenizacją wiersza z twórczości Jana Brzechwy pt. "Księżyc". Natomiast Miłosz z najstarszej grupy przedszkolnej wystąpił z piosenką "Moja Planeta" w konkursie wokalnym pt. "Piosenka z mojego Przedszkola". W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych w naszym Przedszkolu i Żłobku odbył się konkurs plastyczny dla dzieci i ich rodziców zatytułowany "Rodzinna pisanka". Kierowaliśmy się myślą "... odrobina czasu..., przyjemność niesamowita..., radość pociech... bezcenna!". Do wykonania prac wykorzystywano głównie kuchenne produkty jak: przyprawy, makaron, różne ziarenka itp. Na końcu miesiąca, pomimo zimowej pogody, odwiedził nas wielkanocny Zając przynosząc wszystkim do koszyczka bogate paczki świąteczne.

Luty 2013 - Ten miesiąc rozpoczął się Karnawałowym Balikiem Przebierańców. Dzieci przy pomocy Rodziców przebrały się w fantazyjne, kolorowe stroje (niektóre były nie do rozpoznania). Również nasze Panie nauczycielki zaskoczyły wszystkich swoimi pomysłowymi strojami. Radosne zabawy i tańce przy muzyce nie miały końca. Dla Rodziców przygotowaliśmy spotkanie na temat wpływu żywienia na zdrowie człowieka z prelekcją lekarza medycyny rodzinnej Pani dr Doroty Mieszczak-Woszczyny. Podczas spotkania była możliwość degustacji zdrowych i ciekawych potraw znajdujących się w naszym jadłospisie.

Styczeń 2013 - Nowy Rok powitał nas piękną zimową pogodą. Korzystając z niej dzieci w przedszkolnym ogródku lepiły bałwana, obrzucały się śnieżkami i "biegały po zimie".  W te śnieżne dni nasze dzieci pamietają też o dokarmianiu ptaków i systematycznie dosypują świeży pokarm do karmnika. Przygotowania się zakończyły i mogliśmy  ugościć nasze kochane babcie i dziadków. Wnukowie i wnuczki prezentowały swoje przygotowane programy, goście częstowali się słodyczami, kawką i herbatką. Było wiele wzruszeń i radości. Pod koniec miesiąca odwiedziła nas Pani Marika ze swymi dwoma pieskami. Na zajęciu dzieci porównywały oba psy, ich wielkość, kolor sierści, długość ogonka, uszu ... :-)

Grudzień 2012 - Z okazji Barbórki nasze Przedszkole odwiedził prawdziwy górnik w swoim stroju galowym, czapce z pióropuszem. Opowiedział dzieciom o pracy jaką wykonuje, podarował upominki (czapki górnicze, słodycze). 6 grudnia dzieci zauważyły w pobliżu Przedszkola przechadzającego się św. Mikołaja, a później pod choinką znalazły od Niego upominki. Równocześnie przedszkolaki uczestniczyły w różnych uroczystościach organizowanych przez miasto z okazji Mikołajek. W konkursie kolęd i pastorałek nasze Przedszkole  reprezentował Igorek. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci zaprosiły swoich rodziców na tradycyjne Jasełka, po których częstowały gości upieczonymi przez siebie piernikami. Obdarowały też rodziców upominkami, a same otrzymały prezenty pozostawione przez św. Mikołaja.

Listopad 2012 - W pierwszych dniach listopada dzieci udały się na cmentarz, aby zapaleniem znicza uczcić pamięć zmarłych. W tym miesiącu Miłosz uczestniczył w konkursie ekologicznym pt. "Ekoplaneta", a Nikola wzięła udział w konkursie recytatorskim pod hasłem "Śmieszne wierszyki dla małych dzieci". Kolejny raz dzieci miały możliwość obejrzeć przedstawienie teatralne pt. "Przygody wróbelka Elemelka" w wykonaniu aktorów Teatru Kaliskiego. Miesiąc zakończyliśmy obchodami Dnia Pluszowego Misia.

Październik 2012 - Miesiąc rozpoczął się spotkaniem rodziców z Panią Mają Kręgielczak z Poznania, wykładowcą i praktykiem w dziedzinie metody Marii Montessori. Kolejne wydarzenie to Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbył się mini koncert, na którym wystąpiła Pani Agnieszka Jesion - skrzypaczka. Dzieci miały okazję usłyszeć brzmienie i zapoznać się z budową i wyglądem tego instrumentu. W drugiej części dzieci same zaprezentowały piosenki, wiersze i tańce przygotowane na to święto. 19 października, w ramach zajęć z panią psycholog, gościliśmy pieska o imieniu Daisy. Spotkania te będą odbywać się cyklicznie i mają one na celu nauczenie dzieci m.in. bezpiecznego kontaktu z psem. Koniec miesiąca to tzw. "Dzień dyniowy". Dzieci drążyły dynie, suszyły pestki i wykonywały, znane nam wszystkim, świecące i straszące głowy.

Wrzesień 2012 - Z nowym rokiem przedszkolnym wkraczamy w drugi rok naszej obecności na rynku ostrowskim. Nowo przyjęte dzieci dołączyły do pozostałych żłobkowiczów i przedszkolaków. W tym miesiącu rozpoczęła się kalendarzowa jesień i z tej okazji dzieci uroczyście i w pięknych przebraniach powitały Panią Jesień. Gościliśmy też u nas teatrzyk z Krakowa z przedstawieniem "Przygody małpki Miki-Fiki". Miesiąc ten był bogaty w wydarzenia ponieważ obchodziliśmy jeszcze Dzień Przedszkolaka oraz Dzień Chłopca. W oba te święta dzieci miały przygotowane różne atrakcje i niespodzianki.

Lipiec i sierpień 2012 - Te miesiące to czas wakacji. Część dzieci wyjechała z Rodzicami nad morze, w góry, do Dziadków. Dzieci, które pozostały nie nudziły się lecz efektywnie wykorzystywały czas. Dużo spacerowały, bawiły się w ogródku przedszkolnym, więcej czasu przeznaczały na swobodną zabawę. Wszyscy nabierali sił i energii, aby z ochotą rozpocząć nowy rok przedszkolny.

Czerwiec 2012 - Z okazji Dnia Dziecka wszystkie dzieciaki wyjechały autokarem do Niedźwiedzia zwiedzić Mini Zoo. Trzygodzinna wycieczka była pełna emocji przede wszystkim ze względu na zwierzęta, które dzieci mogły tam oglądać. Miesiąc mijał też na przygotowaniach do Dnia Taty. Tatusiowie podziwiali wykonywane piosenki i wierszyki, otrzymali medale Super Taty. W Przedszkolu odbyły się też mini zawody sportowe ze wspólnym  udziałem tatusiów i dzieci, a w Żłobku tatusiowie uczestniczyli w pokazowych zajęciach ruchowych wg metody Weroniki Sherborne.

Maj 2012 - Ten miesiąc to codzienne spacery po okolicy, obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie. Dzieci zachwycają się kwitnącą łąką, kwiatami, krzewami. W połowie miesiąca poraz kolejny odwiedzili nas aktorzy z teatrzykiek pt. "Kocia pułapka". Przez cały czas dzieci przygotowywały się do uczczenia Święta Mamy. Efekt tych przygotowań Mamy mogły ocenić na spotkaniu w Przedszkolu z okazji ich święta. Oprócz występów dzieci uczestniczyły razem ze swymi mamusiami w zajęciach plastycznych.

Kwiecień 2012 - Początek miesiąca to przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W pracach plastycznych dzieci dominowały pisanki, zajączki, kurczaczki, palemki. Uczyły się też świątecznych piosenek i wierszyków. W Wielki Czwartek dzieci z emocjami szukały pozostawione przez Zająca upominki, a w Wielki Piątek zasiadły do uroczystego wielkanocnego śniadania. Po świętach grupa przedszkolna rozpoczęła zajęcia na krytej pływalni. Pod czujnym okiem instruktora dzieci wykonują ćwiczenia oddechowe, zabawy oswajające z wodą i przygotowujące do nauki pływania.

Marzec 2012 - Marzec to już miesiąc wiosenny i na przygotowaniach do jej powitania upływał nam czas. Dzieci wzięły udział w akcji "Przedszkolaki sieją wiosnę". W jej ramach przygotowywały z materiałów przeznaczonych do recyklingu kolorowe motyle i kwiaty. Podczas tych prac odwiedziła nas TV kablowa "ProArt", a relację z tego mogliśmy oglądać w Wydarzeniach 16 marca. Pierwszego dnia wiosny czyli 21 marca prace dzieci - piękne kwiaty i motyle - można było podziwiać w Galerii Ostrovia, gdzie przyozdobiły znajdujące sie tam drzewka. Równoczesnie przez cały miesiąc przedszkolaki i maluchy ze żłobka przygotowywały sie do przedstawienia żegnającego zimę i witajacego wiosnę. Wcielając się w postacie smerfów wystapiły przed swoimi rodzicami i dziadkami w bajce pt. "Wiosna na smerfowej polanie". W tym też miesiącu panie nauczycielki z przedszkola i żłobka wzięły udział w kursie I stopnia w zakresie Ruchu Rozwijającego bazującego na metodzie Weroniki Sherborne.

Luty 2012 - W czwartek 2 lutego ponownie gościliśmy w naszej placówce aktorów kaliskich. Tym razem z przedstawieniem pt. "Serce Bałwanka". Na scenie oprócz aktorów wystąpiły kukiełki - Jacek i Zuzia. Przygody bałwanka bardzo poruszyły dzieci, które emocjonalnie reagowały na wydarzenia dziejące się na scenie. Przedszkolaki mogły także aktywnie włączyć się w grę aktorów. 4 lutego Dyrekcja wzięła udział w konferencji w Poznaniu organizowanej w ramach projektu Zdrowy Przedszkolak.org, o tematyce: Wpływ naturalnego odżywiania na rozwój i zdrowie dziecka przedszkolnego pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Udało sie nam ulepić tegorocznego bałwana i pohasać w głębokim śniegu, co można zobaczyć na zdjęciach. Natomiast w piątek 17-go w czasie ferii zimowych skorzystaliśmy z gościnności Szkoły Podstawowej nr 1 i na ich sali gimnastycznej wzięliśmy udział w zajęciach sportowych. Zabawa była wyczerpująca ale też bardzo przyjemna.

Styczeń 2012 - Miesiąc ten to tradycyjny czas karnawału oraz świąt naszych ukochanych babć i dziadków. Właśnie z tej okazji w piątek 20 stycznia nasze dzieci zaprosiły swoje babcie i dziadków na uroczystość. Były piosenki, wiersze, a na koniec wspólny taniec oraz kawa i ciasteczka. Goście otrzymali też przygotowane przez dzieci i ich wychowawczynie upominki: kolorowe kwiatki i krawaty. Jak karnawał, to i Bal Przebierańców. W piatek 27 stycznia dzieci w pięknych strojach przygotowanych przez rodziców bawiły się przy muzyce wspólnie ze swoimi paniami. Na balu pojawiły się wróżki i księżniczki, pszczółka, strażak, dalmatyńczyk, rycerz i aniołek. Były też kotek, zajączek, tygrys, lew, reniferek oraz Teletubiś. Tańcom, śmiechom i dobrej zabawie nie było końca. Na koniec każde dziecko otrzymało duży, kolorowy balon wypełniony helem

Grudzień 2011 - 1 grudnia braliśmy udział w rozstrzygnięciu konkursu ekologicznego "Las wokół nas", którym Prezydent Miasta wręczył naszym dzieciom wspaniałe nagrody . Uroczystości tej towarzyszyły piękne piosenki "Z Nanibowa" , wykonane dla dzieci przez panią Olę Kiełb oraz koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej. Natomiast 6 grudnia to dzień Świętego Mikołaja. Z tej okazji dzieci otrzymały słodycze, a część z nich wzięła udział w przedstawieniu pt. "Opowieść Wigilijna" w Ostrowskim Centrum Kultury. Uroczystości Mikołajkowe zakończyły się zapaleniem oświetlenia choinki na ostrowskim Rynku przez Pana Prezydenta. 16 grudnia odbyło się Spotkanie Wigilijne dla rodziców naszych dzieci, które wcieliły się w postacie Maryji, Józefa, pasterzy, aniołów. Były występy, wspólne śpiewanie kolęd i Święty Mikołaj z prezentami. Natomiast 21 grudnia gościliśmy aktorów teatru kaliskiego z przedstawieniem baśni Andersena pt. "Choineczka". Przed samymi świętami Bożego Narodzenia dzieci miały swoją Wigilię, łamanie się opłatkiem, życzenia.

 

Listopad 2011 - Spacer na cmentarz był wspomnieniem wszystkich zmarłych z okazji ich święta. Z początkiem miesiąca włączyliśmy się do akcji "Podręczniki za odpady" i rozpoczęliśmy zbiórkę zużytych baterii, nakrętek od butelek, tonerów oraz płyt CD. Listopad to także Andrzejki. Z tej okazji gościliśmy "Balonikowy teatrzyk", który przedstawił w nowatorskiej formie teatralnej wiersz S. Jachowicza "Pan kotek był chory". Każdy uczestnik otrzymał balonikową niespodziankę.

 

 

Październik 2011 - W tym miesiącu poznajemy przyrodę jesienią i dużo korzystamy z pieknej pogody codziennie wychodząc na spacery. Wzieliśmy udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Prezydenta naszego miasta pt. "Las wokół nas". Nasza praca plastyczna została wykonana z surowców wtórnych. Obchodzilismy też święto Edukacji Narodowej składając wszystkim naszym paniom życzenia. Otrzymaliśmy też piękne życzenia od Prezydenta Miasta, które rozpoczynały się cytatem Konfucjusza "Powiedz mi , a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem."

 

Wrzesień 2011 - Swoją pracę rozpoczęła jedna grupa żłobkowa i jedna przedszkolna. W miesiącu wrześniu poznajemy się nawzajem oraz ze swoją Panią. Bawimy się wspólnie, malujemy i rysujemy, korzystamy ze słonecznej pogody w naszym ogródku i na spacerach. Mamy już swoje książeczki pt. "Razem w Przedszkolu", które będą nas uczyć i bawić. Miłe Panie podają nam pyszne jedzonko. Bardzo miło i wesoło spędzamy tutaj czas.

Koniec przedszkola - dla Zerówki

Język Angielski

Jesteśmy na Facebooku!

Masz pytania?

Sowy i Sówki
Przedszkole i Żłobek
ul. Kasprzaka 4
63-400 Ostrów Wielkopolski
Tel/Fax (+48) 62 592 53 17
Tel: (+48) 604 594 216
Tel: (+48) 606 987 434
Email: info@sowy-sowki.pl

HomeAktualności